Nė fillim tė faqės    Harta e ueb faqės

HOME                DREJTUESJA E REVISTĖS                QĖLLIMI                REVISTAT E MĖPARSHME                PROJEKTET                KONTAKT

INTERVISTA
REPORTAZHE
GRA TĖ NJOHURA
DOSJE LUFTE
PROFILE
BOTA E TĖ NJOHURVE
PSIKOLOGJI
MĖSIME JETE
SHĖNDETI
JETA INTIME
EDUKIM
RRITJA E FĖMIJĖVE
VETĖM PĖR TĖ REJAT
ARGĖTIM
BONTON
YJE FILMI
COCKTAIL
FASHION
TRENDE MODE
KUZHINA

Si tė keni sukses nė jetė; si tė jeni e lumtur; si t’i realizoni ėndrrat tuaja;   si tė jeni pėrherė e mirėmbajtur dhe e bukur; si tė ruani shėndetin; si tė jetoni me stil e me sharm – do tė mėsoni vetėm nė revistėn TEUTA!

 
Image1_70.jpg
Image6_51.jpg
Image7_60.jpg
Image8_50.jpg
Image8_50.jpg
 MARS-PRILL 2014

Speciale: Karriera e realizuar jashtė vendit!

Katėr Zonja metropolitane zbulojnė kėshillat praktike tė pėrvojės sė tyre:

- Laura Konda, SHBA; Ardiana Gjini, Britani e Madhe; Ilire Rexha Gjocaj, Gjermani; Shenida Bilalli, Kroaci, Zagreb

 

Popuj e adete: Hebrenjtė – popull qė di tė bėjė qejfe

 

Stili dhe Bukuria:

Jeta ėshtė e bukur nė vitet e arta

Dr. Ganimete Deda; 

Dr.Jasmina Tolaj; Eli Fara

 

Pėr femrat – flasin meshkujt

Amik Kasoruho: Femrat qė mė zbutėn vuajtjet e jetės; 

Esad Mekuli: Vetėm sė bashku

me grua, njeriu bėhet njeri; 

Qemal Mandia: Miqėsia qė u

kthye nė dashuri...

Melihate Ajeti: Aktorja mė e bukur e tė gjitha kohėve

 

Kush janė gratė e politikanėve tanė?

Damat e fshehura tė politikanėve kosovarė

 

Muhabete dite: Mos, tė lutem, sėrish pėr dietėn!

 

Ekskluzive: Viktori Gjikondi

Jeta e saj, roman i pashkruar!

 

Nė kujtim tė Vaēe Zelės, artiste e muzikės sė lehtė

Si nė Kosovė, askund!

 

Bisedė me Miss Kosova Universe 2013, Mirjeta Shala

Shpresoj qė Fadil Berisha do tė krenohet me mua

 

Udhėshkrim: Lundrimi nė

xhunglat meksikane


Pėr femrat – flasin meshkujt

 

GRUAJA NĖ IMAZHIN E BURRIT

 

Pėr femrėn poetėt kėnduan pėrherė, shkrimtarėt shkruan pėr nėnėn, pėr gruan,  pėr vajzėn… Poezitė mė tė mira, veē pėr nėnėn, janė ato pėr tė dashurėn, plot emocione, fisnikėri, simpati… Jo vetėm nė kėtė fillim pranvere, i veēuam tre burra, tė cilėt, pėrmes shkrimeve, sollėn botėn e tyre tė brendshme dedikuar grave: Amik Kasoruhon, shkrimtar, pėrkthyes e publicist, Esad Mekulin, bardin e letėrsisė shqiptare, Qemal Mandinė, shkrimtar. Ndėrkaq, me poezitė e poetėve Dritėro Agolli e Fatos Arapi, plotėsuam kėtė imazh rrėfimesh, tė cilėt nuk iu shmangėn kėsaj ndjenje sublime... 

Ekskluzive:

Rrėfim gruaje

 

JETA E SAJ, ROMAN I PASHKRUAR

 

Viktori Gjikondi, sot ėshtė 92 vjeē. Rron me tė birin, Draganin dhe bashkėshorten e tij, Irinin. Ėshtė gjyshe e dy mbesave, Holtės dhe Eldės. Ėshtė e gėzuar, ndonėse jeta e saj ka qenė fort e trazuar. Pak biografi: Ka lindur nė Vlorė. Ėshtė diplomuar nė Institutin Femnor “Nana Mbretneshė”, nė vitin 1940. Pasioni i saj ishin leximi i librave dhe pianoja. Si mbaroi shkollėn, punoi pak kohė si mėsuese, e mė pas, me fillimin e luftės, nisi veprimtarinė ilegale. E arrestuan dhe e futėn nė njė ...

KujtimAktorja mė e bukur e

tė gjitha kohėve

 

Aktorja Melihate Ajeti, ndėr mė tė bukurat, mė tė talentuarat e mė tė suksesshmet qė kishte kjo trevė, e prekshme deri nė dhembje dhe e mburreshe deri nė kokėfortėsi, virtyte kėto, qė, kur ndeshen me paragjykimet e kohės, nė tė cilėn u dashurua nė atė botė magjike tė skenės, vulosin vragė nė njė zemėr aq tė ndjeshme.

Qė nga vegjėlia ime, nėna  mė tregonte pėr jetėn e saj, pėr fėmijėrinė e lumtur, deri nė atė ēast kur e dėrguan nė jetimore dhe kjo lumturi u shndėrrua nė plagė tė pashėruar. Mė tregonte pėr rininė, pėr hapat e parė nė skenė, pėr paragjykimet, pėr dashurinė, qė nuk i doli ashtu ēfarė e ėndėrronte tė jetė, e pėrjetshme, pėrrallore. Mė tregonte deri nė detaje, pėr dhembjet e gėzimet, dėshirat e dėshpėrimet, ngase...


 
Udhėshkrim nga Meksika (Cancun)Midis lashtėsisė dhe

ekzotikės tropikale

 

Pėrse meksikanėt  i vlerėsojnė Kankunin (Cancun) dhe Karaibet si bregdetin mė ekzotik nė botė, pas tė cilave vijnė Havajet dhe Orlando? Si animohen turistėt nė promovimet paraprake dhe jo tė rėndomta gjer nė ofrim edhe tė atyre dėfrimeve, tė cilat njeriu as nuk i ka ėndėrruar: lundrimi nė xhunglat meksikane, fluturimet mbi det, lundrimi nėn det, peshkimi, muzika meksikane dhe restorantet nė plazhe, vizita piramidave dhe ishullit tė femrave deri tek udhėtimi me anije, pėr tė ndjekur (nė mes tė detit) kohėn “kur dielli puth detin nė mėngjes”.

Me tė lėnė pas vetes aeroportin “Xhorxh Bush” tė Hjustonit (Teksas), aeroplani qante qiellin e pafund mbi Meksikė me mbi njėqind milionė banorė, shtetin fqinj jugor tė SHBA-ve, nė jugun e sė cilės gjenden shtetet e tjera karibiane, si...


 
Mirjeta Shala, Miss Kosova 2013Shpresoj qė Fadil Berisha do

tė krenohet me mua!

 

Shtatlarta, Mirjeta Shala, Miss Kosova Universe 2013, sė cilės vitin e kaluar nuk iu lejua tė udhėtonte drejt Rusisė, pėr tė garuar nė zgjedhjen e mė tė bukurės tė Planetit, nė Miss Universe 2013, tanimė ka synime tė reja, ndėrkaq nėse do t’i lejohet ose jo qė kėtė vit ta pėrfaqėsojė Kosovėn nė kėtė garė ndėrkombėtare, kjo pjesėmarrje ka pak rėndėsi pėr tė. Ajo ėshtė e gatshme tė futet nė industrinė e modės dhe kėtė ambicie tė saj pretendon ta arrijė pėrmes agjencisė Trump Models, me tė cilėn ka nėnshkruar kontratėn trevjeēare. Njėzetvjeēarja nga Vushtrria, e cila synon qė njė ditė, pėrveē qė tė jetė njė modele e suksesshme, tė bėhet dhe njė menaxhere e mirė, pėr revistėn TEUTA rrėfen pėr punėn dhe vizitėn e saj tė parė pėrtej Atlantikut...


 

Free counter and web stats © 2006-2014 Revista TEUTA. All rights reserved.
developed by anet solutions