Nė fillim tė faqės    Harta e ueb faqės

HOME                DREJTUESJA E REVISTĖS                QĖLLIMI                REVISTAT E MĖPARSHME                PROJEKTET                KONTAKT

INTERVISTA
REPORTAZHE
GRA TĖ NJOHURA
DOSJE LUFTE
PROFILE
BOTA E TĖ NJOHURVE
PSIKOLOGJI
MĖSIME JETE
SHĖNDETI
JETA INTIME
EDUKIM
RRITJA E FĖMIJĖVE
VETĖM PĖR TĖ REJAT
ARGĖTIM
BONTON
YJE FILMI
COCKTAIL
FASHION
TRENDE MODE
KUZHINA

Si tė keni sukses nė jetė; si tė jeni e lumtur; si t’i realizoni ėndrrat tuaja;   si tė jeni pėrherė e mirėmbajtur dhe e bukur; si tė ruani shėndetin; si tė jetoni me stil e me sharm – do tė mėsoni vetėm nė revistėn TEUTA!

 
Image1_41.jpg
Image7_33.jpg
Image5_33.jpg
Image4_34.jpg
Image8_31.jpg
 PRILL 2011

Intervistė ekskluzive me

z. Lulzim Basha, kandidat i Partisė Demokratike tė Shqipėrisė pėr kryebashkiak tė Tiranės dhe me

znj. Aurela Basha: Angazhimi pėr njė Tiranė moderne, evropiane

 

Speciale: Nė shtėpinė e Ministrit tė Zhvillimit Ekonomik, Besim Beqaj, dhe bashkėshortes sė tij, Yllka

Brenda botės sė suksesit

 

Trafikimi: Tė vėrteta trishtuese nė lidhje me trafikimin e grave

Na mashtroi njė i njohur yni…

 

Vlora Ēitaku, Ministrja e Integrimeve Evropiane: Si ndryshoi jeta ime

 

Reportazh nga Nju-Jorku

Magjinė qė mė jep Manhatani

 

Elie Saab: Koleksioni pranverė/verė 2011

Operacionet plastike, trendi

mė i ri nė Prishtinė

Dėshira e tė qenit perfekt

 

Ngjarje tė vėrteta

Si ika nga shtėpia e burrit

 

Mirėmbajtja nė zyrė

Nė punė nuk shkohet gjithqysh!

 

Bota shqiptare

Jehona Sopi do tė bėhet nuse; Njė shans mė shumė pėr Anisėn dhe Blerimin; Edona Llalloshi pret fėmijėn e saj tė parė; Elsa Lila sjell nė jetė Evitėn; Emina Ēunmulaj;....

 

Shėndeti i gruas

Kur hormonet ērregullohen

 

Kėshilla: Truket e bukurisė, qė ua vodhėm yjeve

 

Kuzhina: Ėmbėlsirat vijnė nė fund


Vlora Ēitaku, Ministrja e Integrimeve Evropiane, rrėfen jetėn me udhėtime

 

SI NDRYSHOI JETA IME!

 

Para dy vjetėsh e ka lėnė duhanin. Ndjek me entuziazėm futbollin. Udhėton shpesh zyrtarisht, por ka rrėfime tė ndryshme pėr minutat jozyrtare. I ka ndodhur tė marrė komplimente nga burrėshtetas tė ndryshėm, te tė cilėt thotė se kryesisht provokon habi... Gjatė kėtyre udhėtimeve shpenzon pak pėr veten, pasi ka 3-4 vjet qė ka zgjedhur tė vishet nga disenjatorė vendorė, por prej ēdo udhėtimi kthehet me dhurata pėr njerėzit mė tė dashur. Nėna ėshtė ajo qė e thėrret edhe kur ėshtė nė Amerikė, pėr ta pyetur nėse ka pirė e ka ngrėnė. E vetė ministrja Vlora Ēitaku, thotė se ndien mall edhe pėr erėn e gjellėve tė nėnės. Madje, kjo erė i mungon edhe kur ėshtė nė Prishtinė, pasi para pak kohėsh, ajo ka vendosur tė jetojė vetėm pėr shumė arsye, tė cilat i tregon gjatė kėsaj bisede pėr revistėn “Teuta”...Ekskluzive me z. Lulzim Basha, kandidat i Partisė Demokratike tė Shqipėrisė

pėr kryebashkiak tė Tiranės dhe me znj. Aurela Basha

 

ANGAZHIMI PĖR NJĖ TIRANĖ MODERNE, EVROPIANE

 

Nė ditėt e stėrngarkuara me punė, nė kėtė fund marsi, Lulzim Basha, kanditat i Partisė Demokratike tė Shqipėrisė, i cili i hyri garės pėr tė parin e kryeqytetit shqiptar, pėr revistėn prishtinase TEUTA, zbulon ndryshimet qė synon dhe rrugėn e realizimit tė Tiranės sė tij evropiane. Bashkė me tė shoqen, Aurela, flasin, veē pėr anėn zyrtare, edhe pėr jetėn private, pėr rrėnjėt e tij tė lidhura me Kosovėn…

Lulzim Basha (37), i lindur nė Tiranė, karrierėn e tij e nisi  pas pėrfundimit tė studimeve. Ėshtė jurist i specializuar nė tė Drejtėn Evropiane dhe Ndėrkombėtare Publike nė Universitetin e Utrechtit, nė  Holandė. Nga maji i vitit 1998 deri nė...

StiliCila do tė jetė topmodelja shqiptare me famė botėrore?

 

Sot nuk mund tė thuhet se vajzat shqiptare nuk janė pjesė e pistave botėrore. Ato janė tė bukura, me fat

dhe plot krenari pėr punėn qė bėjnė.

Kanė zgjedhur tė merren me profesionin e modeles, punė jo e lehtė, por qė u jep njė kėnaqėsi tė papėrshkruar. Tė qenit nė qendėr tė vėmendjes, i bėn tė ndienjė emocione tė paimagjinuara, ndėrkaq ato krenare vazhdojnė rrugėtimin e tyre. Janė thuaja tė gjitha nė...


 
RaportimMuzika tradicionale nė Bejrut

 

Sopranoja Inva Mula dhe shoqėruesi i saj nė piano, Genc Tukiēi,  muajin e kaluar, nė festivalin “Al Bustan”, kanė mrekulluar Bejrutin me interpretimin e tyre. Ndėrthurja mes muzikės klasike dhe asaj tradicionale shqiptare bėri qė spektatorėt tė ngriheshin nė kėmbė pėr tė duartrokitur gjatė-gjatė. Pėrveē zėrit dhe recitalit, Inva Mula ėshtė vlerėsuar gjithashtu pėr pamjen, fustanin e saj ngjyrė portokalli, me njė buzėkuq shkėlqyes dhe me njė sharm tė vėrtetė prej dive.


 
Bota ShqiptareEdona Llalloshi pret fėmijėn e saj tė parė

 

Shumė ėshtė diskutuar kėta muajt e fundit nėse Edona Llalloshi ėshtė shtatzėnė. Disa ishin  kuriozė tė dinin mė shumė pėr jetėn private tė kėngėtares, tė tjerėt ishin tė interesuar tė kuptonin nėse thashethemet e publikuara nė medie ishin informacione tė vėrteta. Sido qė tė jetė, lancimi i lajmit nga vetė Edona pėr shtatzėnėsinė e saj, shoi kureshtjen e adhuruesve tė saj, ndėrkaq sjellja nė jetė e fėmijės sė parė, qė do tė jetė njė nga ngjarjet mė tė bukura dhe...


 

© 2006-2017 REVISTA TEUTA. All rights reserved.
developed by ardhmerianet.com